********** Kouřím, abych nemusela plakat. (Vynzgést Gargas) *******

Digitální temno

8. června 2006 v 14:36 | Gargas |  Osobní komentář
Před několika dny se mi dostal do rukou téměř odborný článek, který pojednává o tom, že při tak rychlém a v podstatě i dost divokém vývoji různých digitálních médií se může stát, že naše i další generace ztratí vzpomínky. Část článku na tomto místě přepíši, aby si čtenář dokázal udělat představu. V podstatě má pravdu, i mě už se něco podobného stalo, naštěstí ne v takovém rozsahu a navíc to ani nebyla moc důležitá data, takže jsem je mohla oželet ( až na ty tři - čtyři hry, které mimo WIN 95, které už dávno nemám, nikde jinde nespustím), ale co třeba tokové státní archívy, nebo archívy velkých organizací... Něco podobného jsem nezávisle na tom viděla na ČT... Docela mě to dostalo.
******************************************************************************
Krutou past na nás chystá současný moderní digitální věk. Možná nám časem vezme důležité dokumenty i soukromé fotky. Zatímco naši rodiče si v pohodě prohlížejí fotky z dětství, dnešní děti možná tu možnost mít nebudou. Jestli jejich snímky zůstanou na cédéčkách, disky za čas poškodí zub času, a když ne, moderní počítače je stejně nepřečtou.
Podobný osud se dokonce týká i miliard datových souborů. Vědci a filozofové varují před kolektivní ztrátou paměti lidstva. Němečtí a američtí vědci dokonce hovoří o "věku digitálního temna". vědci horečně hledají řešení. Někteří se obávají, že za pár let už bude pozdě.
*****************************************************************************
Že starý počítač si s novými formáty neví rady, to je celkem pochopitelné, ale proč třeba nový počítač není schopen načíst starší formáty? Netvrďte mi, že by to nešlo. Jen by se asi muselo chtít víc myslet na spotřebitele a míň na prachy. Takhle nám nezbyde nic jiného, než každých minimálně 5-10 let překopírovat vše od obrázků přes cédéčka ( ale díky našim zákonodárcům asi už ne) a i jiné a utrácet a utrácet a utrácet .... pak si zas všichni vezmeme hliněné tabulky....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.