********** Kouřím, abych nemusela plakat. (Vynzgést Gargas) *******

Netopýr od Strausse Johana syna?

2. června 2006 v 23:48 | Gargas |  Osobní komentář
Když se řekne OPERA, spoustě lidí se zježí hrůzou nejen vlasy. Opereta je na tom už o něco lépe. Já můžu oboje. I když operetu má přeci jen o trochu raději. Asi proto, že se nebere tak vážně.
Včera jsem si po dlouhé době poslechla na CD operetu Netopýr od J. Strausse syna. A tu jsem přišla na zajímavou věc. On ten Strauss mladší Johan vlastně Netopýra původně vůbec napsat nechtěl. Jenže si asi, chudák, nemohl vzpomenout jak se to černé zvýře jmenuje a asi by se mu to také moc nerýmovalo.
Jak je to možné? Tak schválě. Pan Falke vypráví na plese u knížete Orlovského jak šel se svým přítelem kdys před lety na maškarní ples. On za motýla a jeho přítel Eisenstein za netopýra. Jenže byl do té masky tak zašitý, že se z ní nemohl dostat a tak musel i v té masce přes celé město domů. Přitom přítelovu masku popisuje. Slovy.
A teď to přijde. Operetní svět se hroutí a všechny sepsané vědecké publikace na téma Netopýr - Johan Strauss ml. mohou jít do stoupy - Byl zašit do hnědého kožichu s ošklivými černými křídly, dlouhými drápy a strašlivě dlouhým žlutým zobákem.
Nebudeme si o zoologických znalostech pana Strausse dělat iluze. Ale splést si netopýra s tučňákem.
Pane Straussi, že se nestydíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.