********** Kouřím, abych nemusela plakat. (Vynzgést Gargas) *******

O očích strejdy Vorla

11. června 2006 v 17:28 | Gargas |  Osobní komentář
Strejda Vorel měl velké modré oči. Tak modré a jasné jako malé děti. Strejda Vorel měl oči malého dítěte. Říkalo se, že ho jeho maminka měla za války s nějakým němcem. Jestli měl takové oči jako strejda Vorel. Určitě měl takové, protože nikdo jiný v rodině takové neměl. Někdy jsme k nim chodili na návštěvu. To pak strejda seděl v křesle v malém tmavém obýváku. Za ním byla stará knihovna se skelněnými dvířky a v ní měl ode mě schovanou velikonoční kraslici. Pokaždé, když jsme k nim přišli, tak mi ji ukazoval. Pak vyprávěl legrační věci a vůbec se ke mě nechoval jako se dospělí chovají. Uměl poslouzchat. Vyprávěl, jak si doma s tetou dělají táborák. To si sednou v pokoji do křesla a přes lampu přehodí červený šátek a pak prý spívají. Jednou jsem mu zase něco povídala. že mi prý někdo něco řekl, asi někdo ze školy a pak na mě ukázal takhle. A udělala jsem nějaké sprosté gesto. Maminka mě hned okřikla, ale strejda se jen smál a říkal, že to nevadí. On byl príma.
Do jejich bytu se šlo po pavlači. Vešlo se do domu a pak se zahnulo v levo. Na konci pavlače byl záchod. Vůbec se mi nelíbil, ale byl lepší než náš, co jsme měli ve starém domě než jsme se přestěhovali. Nevisela tam žádná gorilí hlava. A i když se mi tam nelíbilo, alespoň jsem se tam nebála. Strejda Vorel měl i psa. My psa neměli. Myslím, že to byla fenka, ale jak se jmenovala, to už si nepamatuju. Jednou když nás šli doprovodit k tramvaji, protože nás vždy chodili doprovodit k tramvaji jsem se bála, aby si ten pejsek neublížil, protože v trase, kudy normálně chodila bylo sklo. Chtěla jsem jí táhnout jinudy, ale nedala se. Naštěstí si packy nepořezala.
Pak jsem strejdu Vorla dlouho neviděla a pak přišlo jednoho dne parte. To bylo na střední. Na pohřeb šla jen máma. Bylo mi to líto, ráda bych se s ním rozloučila, ale máma řekla, že pohřby nejsou nic pro děti a že na to mám ještě času dost. Bylo mi to líto. Ještě dneska vidím někdy ty krásné oči strejdy Vorla, protože i když pomalu zmizela tvář i hlas, ty oči se mnou zůstanou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.