********** Kouřím, abych nemusela plakat. (Vynzgést Gargas) *******

Valy Arnheim alias Harry Hill detektiv senzací

14. listopadu 2009 v 19:57 | Gargas |  Mí němečtí favorité - Film
Valy Arnheim, vlastním jménem Valentin Appel se narodil 8.6.1883 ve Waldau. Původem Lotyš se proslavil na filmovém plátně v desátých a dvacátých letech 20. století. Nejvíce jeho hvězda na filmovém plátně zářila od roku 1918 až do roku 1926, kdy zosobnil postavu detektiva Harryho Hilla, který byl stejně jako např. jeho slavný kolegy Sherlock Holmes mistrem převleků. Tito dva detektivové se setkali i na filmovém plátně ve filmu Harry Hill contra Sherlock Holmes ( původní název: Das Detektivduell - německo 1926?)
Valy Arnheim založil v Berlíně i vlastní filmovou společnost (Valy Arnheim-Film GmbH), která většinu filmů s Harry Hillem produkovala. Valy Arnheim tyto filmy nejen produkoval a byl představitelem hlavní role, ale často je i sám režíroval např. ------
Jeho partnerkou na filmovém plátně i v osobním životě byla Marga Lindt ( vl. jménem Margot Lindt), původní profesí artiskta u Berlínského cirkusu Busch. Její artistická průprava se jí při natáčení dobrodružných filmů o Harry Hillovi velmi hodila ( krkolomné skoky do vody i ze skal či ze střechy na střechu, slaňování z výškových budov, automobilové nehody aj.)
Detektiv Harry Hill nebyl jen hrdinou filmového plátna, ale i sešitových románů, které vycházeli od roku 1921 v Lipském vydavatelství Werner-Dietsch-Verlag (později vydavatelská společnost Werner-Dietsch-Verlag/Speka-Verlag), spezializovaném na "pokleslou literaturu". Románových sešitů s Harry Hillem pod souhrným názvem Harry Hill, der Weltmeister der Sensationen - (stejně jako na stříbrném plátně ) vyšlo celkem 27. Jeden sešit stál 30 Feniků. Harry Hill v podání Valyho Arnheima byl tak populární, že svému sešitovému já propůjčil i svou podobu na první straně přebalu.
Na přebalu sešitových románů byla i popdobenka Margy Lindtové, ta však nikdy ve filmové sérii o Harry Hillovy nehrála jen jednu a tutéž postavu.
Je zajímavé, že přes svou tehdejší ohromnou popularitu byl Harry Hill znám pouze v Evropě.
Valy Arnheim zemřel 11.11.1950 v Berlíně-Halensee.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.